Logo

Projekt i wdrożenie strony www dla Portu Lotniczego Bydgoszcz.

  • Projekt UI/UX
  • Wdrożenie

Cele projektu

Celem projektu było wzmocnienie wizerunku portu lotniczego oraz przedstawienie go jako nowoczesny i przyjazny. Kluczowe było pozytywne wpłynięcie na satysfakcję oraz zadowolenie z obsługi klienta. Z tego względu skupiliśmy się na stworzeniu szeroko dostępnej i użytecznej strony www.

Port Lotniczy Bydgoszcz

Od 1998 roku Port Lotniczy Bydgoszcz S.A. obsłużył ponad 4 miliony pasażerów, a w ostatnich latach spółka znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu. Otwieranie nowych połączeń oraz rozszerzanie oferty obecnych przewoźników powoduje, że bydgoskie lotnisko wybiera coraz więcej pasażerów. Rozwój ten organicznie zrodził potrzebę stworzenia nowej strony internetowej.

Otwieranie nowych połączeń i rozszerzanie oferty obecnych przewoźników przyczyniło się do wzrostu liczby pasażerów na bydgoskim lotnisku. Ten naturalny rozwój wytworzył potrzebę stworzenia nowej strony internetowej.

Strona www

Projekt makiety zakładał zaaranżowanie treści oraz funkcjonalności witryny, dostosowanie do urządzeń mobilnych i desktopowych, opracowanie nowego Key Visual oraz stworzenie przejrzystego i funkcjonalnego interfejsu.

Przekierowania 301

W przypadku realizacji, które rewolucjonizują kod źródłowy strony, regres wejść organicznych jest nieunikniony. Jednak można ograniczyć spadki do minimum, starając się odnaleźć wszystkie nieistniejące linki i zastąpić je nowymi połączeniami. Z tego względu zaraz po uruchomieniu strony wykonaliśmy m.in. przekierowania 301. Zależało nam na jak najszybszym odbudowaniu pozycji PLB w wyszukiwarce Google.

Bezpośrednio po uruchomieniu strony podjęliśmy szereg działań, w tym przeprowadziliśmy przekierowania 301. Naszym celem było jak najszybsze przywrócenie pozycji PLB w wynikach wyszukiwania Google.

Architektura informacji

Tworząc architekturę informacji skupiliśmy się na zaprojektowaniu intuicyjnego układu treści. Chcąc zwiększyć użyteczność witryny, skróciliśmy ścieżki dostępu do poszczególnych sekcji. Przeprowadziliśmy migrację treści ze starej strony na nową. Zaprogramowaliśmy specjalny importer danych, dzięki któremu przenieśliśmy obszerną sekcję zawierającą niemal 500 aktualności oraz wpisy informacyjne dla pasażerów.

Podczas projektowania architektury informacji priorytetem było stworzenie intuicyjnego układu treści. Dążąc do zwiększenia użyteczności witryny, zoptymalizowaliśmy ścieżki dostępu do poszczególnych sekcji, skracając je.

Standardy WCAG

Jednym z założeń projektu było spełnienie wytycznych prawnych dotyczących szerokiej dostępności treści internetowych. Mając świadomość, że PLB to spółka państwowa, położyliśmy nacisk na dostosowanie nowej witryny do standardów WCAG.

Strona może być wyświetlana w wersji kontrastowej, jak również z powiększonym tekstem, co znacznie ułatwi korzystanie z niej osobom niepełnosprawnym i starszym. Witryna dopasowuje się do użytkowników utrzymując wysokie walory estetyczne.

Jednym z głównych celów projektu było zapewnienie zgodności z wytycznymi prawnymi dotyczącymi szerokiej dostępności treści internetowych.

Mobilna wersja strony www

Zadbaliśmy o ekspozycję kluczowych funkcjonalności. Projekt mobilnej wersji witryny zakładał dostęp do najważniejszych informacji w obrębie pierwszego widoku – zaraz po załadowaniu strony. Jeśli podróżny będzie w pośpiechu szukał informacji o locie albo zechce uzyskać kontakt z infolinią, wystarczy, że sięgnie po smartfona i wejdzie na stronę PLB.

Pierwszy widok na stronie głównej zawiera wszystkie najważniejsze dane – tablica przylotów i odlotów aktualizowana w czasie rzeczywistym, wyszukiwarka połączeń, informacje o sposobach dojazdu na lotnisko, rozkład lotów, dane o dostępności miejsc parkingowych, jak również możliwość szybkiego kontaktu z infolinią.

Witryna bydgoskiego portu lotniczego umożliwia użytkownikowi sprawdzenie stanu pogody w wybranej destynacji obsługiwanej przez lotnisko. Dane na ten temat są pobierane dynamicznie z serwera pogodowego.

Synchronizacja z tablicą lotów

Czy możliwe jest zmieszczenie w kieszeni całej tablicy lotów? Planując nowe funkcjonalności dla bydgoskiego lotniska postawiliśmy sobie taki cel i udało nam się go zrealizować. Chcąc zwiększyć satysfakcję i zadowolenie podróżnych, zaprojektowaliśmy tablicę lotów aktualizowaną w czasie rzeczywistym dostępną z poziomu strony internetowej.

 W dążeniu do zwiększenia satysfakcji i zadowolenia podróżujących, opracowaliśmy tablicę lotów, która jest aktualizowana w czasie rzeczywistym i dostępna z poziomu strony internetowej.

Szczegółowe informacje

Informacje są pobierane z Polskiego Systemu Lotów, który gromadzi szczegółowe dane na temat połączeń ze wszystkich lotnisk w kraju. Nowa witryna PLB – jako jedna z nielicznych w Polsce – udostępnia podróżnym tak szczegółowe informacje o statusie połączenia. Dzięki temu rozwiązaniu pasażerowie nie muszą szukać tablicy lotów na terenie terminala. Wystarczy wejść na stronę PLB i z dowolnego miejsca sprawdzić aktualny status połączenia.

 Dane są automatycznie pobierane z Polskiego Systemu Lotów, który gromadzi szczegółowe informacje dotyczące połączeń ze wszystkich lotnisk w kraju.

W skrócie

W ostatecznym rozrachunku nasze działania przyczyniły się do zwiększenia satysfakcji klientów z kontaktu z marką Port Lotniczy Bydgoszcz.

Dzięki owocnej współpracy z klientem udało nam się zrealizować postawione cele. Efektem naszych działań jest w pełni responsywna i funkcjonalna strona internetowa, na której znalezienie najważniejszych komunikatów jest możliwe nawet w pośpiechu, podczas podróży na lotnisko.

Dzięki owocnej współpracy z klientem osiągnęliśmy cel. Strona jest teraz w pełni funkcjonalna i responsywna, zapewniając szybki dostęp do istotnych informacji podczas podróży.

Podsumowanie

  1. Zaprojektowaliśmy stronę www i przeprowadziliśmy jej wdrożenie.

  2. Opracowaliśmy nowy KV dla Portu Lotniczego Bydgoszcz.

  3. Zaprojektowaliśmy intuicyjną architekturę informacji, ułatwiającą znalezienie potrzebnych lotów.

  4. Dostosowaliśmy stronę do urządzeń mobilnych.

  5. Opracowaliśmy nowe funkcjonalności polepszające doświadczenia użytkownika - synchronizacja z tablicą lotów.